ČESKÁ REPUBLIKA BYLA VYJMUTA ZE SEZNAMU VYSPĚLÝCH ZEMÍ

3. března 2017 v 9:43
Předseda ČMKOS Josef Středula
ČESKÁ REPUBLIKA BYLA VYJMUTA ZE SEZNAMU VYSPĚLÝCH ZEMÍ.

Banka JPMorgan ji zařadila do skupiny emerging markets. Výše příjmů se u nás po tři roky drží pod hladinou vyspělých zemí. Co na to říkáte?
Důvodem jsou nízké mzdy.

Jsou to hlavní, co nás ze žebříčku sesadilo?
Odůvodnění je širší, nejen nízké mzdy, ale mzdy sehrály významnou roli. Jde o vážnou zprávu a řeči, které se vedou v České republice, že mzdová hladina není rozhodující, nejsou pravdivé. My víme, že jsou rozhodující pro celou řadu věcí. Zpráva Morgan pro nás není překvapující, bohužel.

Takže jste očekával, že k tomu dojde, že nás nízké mzdy nakonec vyřadí ze seznamu?
My jsme tyto zprávy očekávali, protože situaci dlouhodobě sledujeme - jaká je úroveň v České republice ve srovnání s okolím a Evropskou unií i ve světovém měřítku. Podobné zprávy o tom, že v Číně se blíží, či dokonce překračují mzdovou hladinu České republiky. My to říkáme sebevědomě, nízké mzdy jsou obžalobou českého způsobu transformace české ekonomiky od roku 1990.

Kde se po revoluci stala chyba, že to takhle dopadlo?
Chyb bylo více. Jednak privatizace bez peněz, kupónová privatizace nepřinesla finance, ale firmy se kupovaly na dluh firem samotných. Volné zdroje se využívaly na to, aby lidé směřovali k rychlému zisku či bohatství, což zaplatili zaměstnanci. A vlády nepodporovaly růst minimální mzdy, nestanovovaly spodní hranici příjmů v akceptovatelném pásmu. A tak jsme se postupně dostali do situace závislé ekonomiky, nebudovali jsme vlastní průmysl, výrobu jsme začali rozprodávat a výsledkem bylo, že jsme se dostali do pozice těch, kteří jsou subdodavateli, ale i subdodavateli třetího řádu, tedy subdodavateli subdodavatelů subdodavatelů. V takovém případě nemůžeme cenu tvořit, ale cena je nucena, takže případný hospodářský výsledek je vytvořen na úkor zaměstnanců. Navíc v roce 2013 přišla manipulace s kurzem české koruny, a aby náhodou nedošlo k protestům, tak hned na začátku transformace samozřejmě snížili práva odborů. Jsme dalece vzdálení právům, které mají zaměstnanci v Německu nebo jinde v Evropské unii. Takže v podstatě jsme dělali vše proto, aby nemohlo dojít k posunu mzdové hranice směrem nahoru.

V čem mají například němečtí zaměstnanci větší práva než ti čeští?
V německých společnostech například funguje princip spolurozhodování podle zákona tak, že společnosti mají představenstvo a dozorčí radu, ale tamní dozorčí rada je vůdčí a dělá totéž, co řeší české představenstvo. Jenže v německé dozorčí radě je polovina zástupců zaměstnanců a polovina zástupců majitelů. Každé zásadní rozhodnutí musí nejen projít jednáním, ale také s ním musejí souhlasit zaměstnanci, bez nich to nejde. To v České republice neexistuje. V České republice vytáhli zaměstnance z dozorčích rad zcela, což se teď podařilo dostat zpět do zákonů. Už to ukazuje na zásadní rozdíl.

Takové spolurozhodování se pak projevuje do plánů firmy i do jejích finančních plánů s ohledem na to, co dají zaměstnancům. Z tohoto pohledu je zřejmé, že bez zaměstnanců se nestane žádný významný krok v životě firmy. V České republice si firma může dělat prakticky, co chce, z tohoto úhlu pohledu nemusí zaměstnancům žádná práva dát. Jde opravdu o gigantický rozdíl. My proto říkáme, že pokud se chceme dostat dál, musíme zaměstnancům vrátit práva, jaká mají v jiných částech Evropy. Nemáme nikomu diktovat výši mezd, ale když je právo jedné strany pro možnou dohodu potlačeno, nic s tím nenadělají. Mohou stávkovat, demonstrovat, ale to je komplikované a zdaleka ne tak jednoduché, jak se to vyslovuje.

Z vašeho pohledu: zlepšila, nebo naopak zhoršila se pozice odborů v České republice od devadesátých let?
Když to srovnám s devadesátými léty, tak se rozhodně zhoršila.

V čem například?
Praktickým příkladem je naše úsilí o navrácení do zákoníku práce, že odbory mohou zastavit práci, když je ohroženo zdraví a život zaměstnanců. ODS nyní třeba předkládá takové návrhy, které mají zcela deklasovat postavení zaměstnanců.

Přichází tedy podle vás vina na vrub českých vlád, které tomu nedokázaly zabránit?
Kombinaci vlád, vlastníků firem a zaměstnavatelů. Způsobila to neblahá kombinace, nelze říci, že byl jediný viník, to bych velmi zjednodušil. Na počátku transformace k tomu došlo benevolencí občanů. Když jsme pořádali první demonstrace kvůli důchodům v roce 1995, ptali se, proč demonstrujeme, že jsme zpátečníci a podobně. A byla to velká demonstrace, ale měli jsme pravdu. Jednoznačně jsme pojmenovali věci, které nám nerezonovaly, bohužel se tehdy vše měnilo, a i když odbory poukazovaly na problémy celou dobu, společnost nereagovala adekvátně.

Pod ČAROU
Výše jsou odpovědi Předsedy ČMKOS Josefa Středuly a toto je stará bolest, kterou jsem už dávno proklamoval: Naši lidé robí na bázi válečného plánování. Robí obrazně za cikorku, margarín a zemáky. Pokavad nebudou moct jednou týdně vzít svoji celou rodinu na dobrý oběd do restaurace, - tak jak je to zvykem ve vyspělých zemí, a bylo zvykem už za soudruha císaře pána, tak jejich plat stojí za bačkoru.
Dělník, jen s velkou námahou a strádáním si může koupit auto, či vlastní domek. Různé malé poplatky ho vysají tak, že nemá žádné reservy, jak kdysi dávno bylo zvykem. Spolurozhodování vedení závodů a dělníků byl základní požadavek Klubu Angažovaných Nestraníků, před zhruba šedesáti lety. Po sametové revoluci ani sami dělníci jaksi nepípli, natož businessmani nebo "předvídavá, či moudrá" vláda. Že ano pane Klausi a spol. Dokonce jim to zavánělo zpátečnicky a komunisticky. Unie už za první republiky byly ušlápnutý chudý příbuzný vládě a podnikatelům. No snad by se ti představitelé Unií měli aspoň nesměle červenat. Zvláště když to všechno sledovali a předvídali.

Proto si mohla vláda dovolit probendit naší pracně nastřádané základní reservy - jako jsou fabriky, zlatý poklad, znehodnotit hned několikrát měnovou reformou nastřádané peníze drobných střádalů a mnoha jejich triky. Vývozem i státního jmění do Švýcarska, Anglie, Německa. Odmítnutím Maršálova plánu, odmítnutím Italské nabídky postavení několika dálnic za Příbramskou hlušinu. Naprostým darováním naprosto všeho jiným zemím - jako Vietnam, Koreje, Sovětům, Ukrajině - a dodejte si sami, kde všude ještě. Sověti nás obírali i tak, že před závaznou dodávkou zboží přišli s tak velkými změnami, které však měli být udělány v termínu, že jsme jim příkladně naše velké lodě a lokomotivy dávali vlastně zadarmo, a ještě platili penále za zpoždění. Inženýr ze Škodovky spočítal, že při dodávkách cukrovarů a chemických závodů do Ruska by bylo levnější, kdyby závod zavřeli a při stejném platu všem zaměstnancům by Škodovka prodělávala méně než ty dodávky do Ruska. Dodávky ocelových trubek za Sovětskou okupační pomoc. Nevýhodná koupě Sovětské ropy a plynu s tím, že kdesi v budoucnosti se nám to vrátí, což se ovšem nestalo. Naprosto nesmyslný vývoz sběrného papíru do Rakouska, který dětičky pilně sbírali. Výmluva byla, že náš průmysl nemá odkalovače inkoustu. Prodávali to za babku, místo aby sběr sami odkalili a vyráběli balicí i toaletní papír. Papaláši inkasovali a sběr trochu valuty. Jim to však stačilo. Naše vedení argumentovalo, že mi na to máme - a je třeba pomáhat. Ajta, ajta, skutečně jsme měli na takové vedení?

Nasekané dluhy zabíjí i budoucí generaci. Well, dnes, po sto letech na to poněkud nemáme. Celé naše snažení pracujících je do jisté míry v prdeli. A to jsme byli známí jako celkově pracující národ, který pracoval a ani moc neremcal. Která ekonomika by však takové vedení dlouhodobě vydržela?
Co se tedy divíme? Už i soudruh Hitler tenkrát tvrdil, že Češi jsou dobří pracanti, ale vládnou si sami sobě nemůžou, protože to neumí. Vypadá to, že čas, a pan Nečas, mu musí dát za pravdu. Obdobně to tvrdí i mnozí ekonomové. Přitom máme dobré, vzdělané národovce jako je pan Zeman, Čech, Sládek, Vandas, Keller, Macek, Okamura, Havlíček, ŠICHTÁŘOVÁ a mnoho jiných. Jen je škoda, že se nemohou dát dohromady, dohodnout se a konečně oni vládnout pro lid. Mezitím se jenom ve vládě kecá, dětinsky žvatlá, diskutuje a ekonomika a národní jmění jde do hajan, anebo i jinam. Vláda se nemůže vzpamatovat i kdyby chtěla, a tak je to na lidech. Že ano pane Středulo!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama